Érkezik a hiperautomatizáció, és akár a munkánkra is pályázhat

Habár a mostani recesszió során a cégeknek spórolni kell, befektetni is épp ennyire szükséges. Ez nem önellentmondás: a nagyvállalatok az automatizációba fektetnek, ami hosszú távon szintén pénzt takaríthat meg számukra.
Érkezik a hiperautomatizáció, és akár a munkánkra is pályázhat

Eközben a vásárlók számára is egyre elérhetőbbé válnak az új technológiák és az automatizációt használó munkaeszközök. A számítógépek egyre okosabbak a számok és szövegek használatát illetően, így például már képesek a hosszú szerződések leglényegesebb bekezdéseit kiemelni, vagy épp kijavítani a hibás könyveléseket.

Számos olyan IT-technológia használata is most kezd bevetté válni, amelyet már évek óta óriási érdeklődés övez. Így például az adatbányászat, a robotikus folyamat-automazitáció vagy a gépi tanulás, ami egyre jobban imitálja az emberi viselkedést.

A koronavírus kiterjesztette a technológia használatát és minden eddiginél jobban felpörgette a terjedését. Ehhez a vártnál hamarabb alkalmazkodott a munkaerőpiac is - jelentette a World Economic Forum. Az üzleti folyamatok digitalizációjának és automatizációjának köszönhetően bizonyos munkakörök meg is szűnhetnek, így például a könyvelés vagy az adminisztráció területén.

A kutatói és tanácsadói központ Gartner erre találta ki a “hiperautomatizáció” fogalmát, utalván arra, hogyan válnak az üzleti folyamatok önjáróvá.

A bankok például az új számla megnyitásakor nem töltetnek ki végtelen táblázatokat az alkalmazottakkal, hanem szoftverrobotok használatával, különböző adatbázisokból állítják össze az adott személyhez kapcsolódó információkat. A légitársaságoknál ugyanakkor chatbotok válaszolnak emberek helyett a járattörlésekkel és a koronavírussal kapcsolatos rutinkérdésekre.

A Gartner szerint a cégek a következő 5 évben akár 30 százalékkal is csökkenthetik a kiadásaikat, ha bevezetik az automatizált megoldásokat. A McKinsey kutatásai alapján pedig a pénzügyi szektorban már most 27 százalékkal csökkent az elvégzendő feladatok mennyisége.

A menedzserek abban reménykednek, hogy a technológia által a cégek ellenállóbbá válnak az olyan krízishelyzetekben is, mint egy világjárvány vagy egy természeti katasztrófa. Az automatizáció növeli az emberektől való függetlenséget, és az esetleges keresletcsökkenést is könnyebb átvészelni a segítségével. Ilyen példáu az Oracle új rendszere, ami önállóan frissíti magát, és nincs szüksége emberi konfigurációra.

A Massachusetts Institute of Technology (MIT) “The Work of the Future” című tanulmányában leszögezi: a robotika és az automatizáció nem teszi feleslegessé az emberi munkaerőt. Arra azonban számíthatunk, hogy a munkavégzés drámai mértékben megváltozik majd, bizonyos állások megszűnnek, és munkavállalóként új készségekre lehet szükségünk az érvényesüléshez.

A cikk a tech-magazin.hu szellemi tulajdonát képezi. Egészének vagy bármely részének akár online, akár nyomtatott formában engedély nélküli másolása, feldolgozása, jogsértő felhasználása szigorúan tilos; büntető- és polgári jogi következményeket von maga után.

(Címkép: Tumisu/Pixabay)

Kapcsolódó cikkek

Néhány évmúlva nyílhat az első űrhotel

Voyager Állomás néven, 2027-ben nyílhat az első űrhotel

Néhány évvel ezelőtt csak álomnak tűnt, de úgy fest, hamarosan mégis valósággá válhat az űrszálloda.

Emberek agyába is ültethetik hamarosan az agyi chipeket

Hamarosan már emberek agyába ültethetik a Neuralink agyi chipet

Elon Musk elképzelései szerint minél előbb megkezdődhet az embereken történő kísérletezés.