Az ERP bevezetésével kapcsolatos 5 leggyakoribb tévhit

Az ERP rendszerek bevezetését illetően számos cég fejében a mai napig keringenek olyan tévhitek, amelyek 10-20 évvel ezelőtt akár még érvényesek is lehettek, mára azonban egyáltalán nem igazak. Mi az 5 leggyakoribb tévhit? Cikkünkből pontosan kiderül!
Az ERP bevezetésével kapcsolatos 5 leggyakoribb tévhit

1. Az ERP rendszerek rendkívül költségesek

Szerencsére napjainkban az ERP rendszerek már kifejezetten pénztárcabarát áron elérhetők. Ugyanis a nyílt forráskódú technológiák fejlődésével egyidejűleg a vállalatirányítási rendszerek is széleskörűen elérhetővé váltak, akár a mikrovállalkozások is gond nélkül beruházhatnak rájuk.

Persze egy nagyvállalat – például egy multinacionális cég – számára készült ERP rendszerek ára ma is magasabb, elsősorban a projekt bevezetési és a rendszer testreszabási költségei miatt, ami a KKV-knál sokszor fel sem merül. Sőt, számos költséghatékony és rugalmas fizetési opció közül válogathatunk az ERP rendszerek piacán. Így minden kis- és középvállalkozás megtalálhatja a költségvetéséhez passzoló és a pénzügyi lehetőségein belül megvalósítható ERP rendszert.

2. Egy ERP rendszer bevezetésére rengeteg időt kell fordítani

Alapvetően az ERP rendszerek bevezetésének hossza mindenekelőtt a vállalat által támasztott elvárásoktól és igényektől függ.

Milyen tényezők befolyásolják a bevezetés időtartamát?

● A jövőbeli üzleti folyamatok száma

● Az egyes üzleti folyamatok összetettsége

● Az üzleti szerkezet

Ezenkívül az alábbi két tényező is fontos szerepet játszik a bevezetés hosszát illetően:

● Szervezeti egységek száma

● Felhasználók száma

A kiválasztott ERP rendszer bevezetésének költségvetése és ideje az előbb felsorolt elvárások alapján számítható ki. Kisebb volumenű projektek esetén általában néhány hetet, nagyobb munka esetén pedig pár hónapot, de akár 1-2 évet is igényelhet a vállalatirányítási rendszer bevezetése.

3. Egy ERP rendszer extra terhet ró a vállalatokra

Ennek pontosan az ellentettje igaz – ugyanis egy ERP rendszer effektíven csökkenti a terheket a menedzsment és az üzletvitelt irányító munkatársak számára is.

A rendszer használatával az adatok gyorsabban elérhetők, így a döntési folyamatok ideje is alaposan lerövidül. Ennek köszönhetően az összes üzleti folyamat átfutási ideje csökken, és a vállalkozások sokkal gördülékenyebben, gyorsabban dolgozhatnak .

4. Egy ERP csak a sok alkalmazottat foglalkoztató cégek számára jelent segítséget

ERP-t akár egyetlen főt számláló vállalkozások és több ezer fős nagyvállalatok is használhatnak. Ugyanis egy ERP rendszer a legkisebb és a legnagyobb cégek számára is meghatározza az üzleti folyamatok lebonyolításának legmegfelelőbb módját, illetve a fő csapásirányát is megszabja – ez pedig nincs összefüggésben a létszámmal.

Hatalmas előny, hogy ha egy ERP-t használó kis létszámú vállalkozás újabb alkalmazottakat vesz fel a jövőben, akkor ez nem generál alapvető változásokat a működésben, hiszen a fő folyamatok már megbízhatóan működnek, és nem igényelnek további módosításokat - az új kolléga pillanatok alatt beintegrálható a csapatba, aminek a működése stabil.

5. ERP rendszer kizárólag nagyvállalatoknak való

Legyen szó mikrovállalkozásról vagy óriás multinacionális cégről, egy ERP rendszer garantáltan elősegíti a növekedést és a helyes döntéshozatalt is. Ennek értelmében a vállalatirányítási rendszer szükségessége korántsem a vállalkozás bevételétől vagy az alkalmazottak létszámától függ, hanem kizárólag a kitűzött céloktól.

A fenti 5 tévhit eloszlatásával reméljük, hogy sikerült közelebbről is bemutatni a vállalatirányítási rendszerek fontosságát a kisebb vállalkozásoknál is. Ha ERP bevezetése a célja, de még nem tudja, hogy melyik szoftver lenne az ideális választás, és hogyan kellene belevágni, nézze meg a Datatronic által forgalmazott Flectra felhőalapú, újgenerációs ERP-t is!

Kapcsolódó cikkek

PlantNet, NatureID, Blossom – A legjobb növénygondozó és felismerő applikációk

PlantNet, NatureID, Blossom – A legjobb növénygondozó és felismerő applikációk

A botcsinálta növénytulajdonosok mentsvárai lehetnek ezek a növénygondozó appok.

SEO, azaz keresőoptimalizálás: mit érdemes tudni erről

SEO, azaz keresőoptimalizálás: mit érdemes tudni róla

Az internet rengeteg módon megváltoztatta az életünket. Állj meg egy pillanatra és gondolj bele, hogyan is töltötted az idődet okostelefon, YouTube, emailek, Netflix és úgy egyáltalán, internet nélkül.